O Rocie


Rota Pana Kacpra oficjalnie powstała podczas zimowego spotkania na Zamku w Gniewie w 2004 roku, choć przymiarki do takiego projektu trwały już od dobrych kilku lat.


RPK jest projektem ‘ponadbractwowym’, co oznacza, że można być członkiem Roty należąc jednocześnie do innej grupy historycznej. Najczęściej członkami i członkiniami Roty zostają osoby mające kilka lat doświadczenia z zabawą w historię, zarówno mające czy zdobywające wykształcenie historyczne czy archeologiczne bądź pokrewne, jak i zupełni amatorzy, po prostu miłośnicy historii.


Nazwa Rota Pana Kacpra w swojej formie pochodzi z piętnastowiecznych popisów rot zaciężnych, gdzie oddziały często nazywane były od swego dowódcy – w naszym przypadku Kacpra.


Nie nosimy żadnej liberii, czyli wczesnej formy munduru, bo te typowe były dla straży przybocznych feudałów oraz oddziałów miejskich. Mamy jednak swój znak rozpoznawczy, jakim jest cynowa plakietka z charakterystycznym orzełkiem, naszywana na czapki lub lewą pierś, na sercu, jak nakazywał średniowieczny obyczaj.


Nie odtwarzamy rycerzy ani najemników. Jesteśmy zawodowymi żołnierzami z obszaru Europy Środkowej, w naszym uzbrojeniu i stroju widać silne dla tgo obszaru wpływy Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W odróżnieniu, przynajmniej póki co, od wojsk typowych dla Korony Polskiej nie jesteśmy w przeważającej większości strzelcami.



Podobnie do rot zaciężnych z interesującego nas okresu historycznego dzielimy się na specjalności w zależności od roli jaką spełniamy w boju – halabardników, strzelców i pawężników. W najbliższej przyszłości chcielibyśmy dodać również załogę/załogi dział.


         

Rotą w polu dowodzi Rotmistrz (rothmagister, Rottemeister), wspomagany przez zastępującego go w razie potrzeby Porucznika oraz dziesiętników (desat’nyk).


Nie wszyscy są żołnierzami, część zdecydowała się spełniać funkcje pachołków i markietanek, skupiając się głównie na pracach obozowych. Ważną rolę spełniają towarzyszący nam rzemieślnicy, których liczbę chcilibyśmy stopniowo powiększyć, sami często stający do walki z bronią w ręku.